Wielkanoc na Malcie

Wielkanoc na Malcie

Niesienie statui Zmartwychwstałego Chrystusa

Wielkanoc na Malcie jest ciekawym momentem w roku. Pewnie wiecie, że Maltańczycy są w większości katolikami, ich obrzędy są jednak trochę inne od tych, które znamy z polskiego katolicyzmu. Świętowanie w dużej mierze odbywa się na ulicach, więc jeśli jesteście w tym czasie tutaj, możecie obejrzeć niektóre z tradycji.

Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP w Bormli

Band - lokalny zespół występujący w czasie fest

Wielki Tydzień rozpoczyna się Niedzielą Palmową. Od tego momentu aż do Wielkiego Piątku można odwiedzać poszczególne kościoły, w których wystawione są statuy przedstawiające Mękę Pańską. Rzeźby te są wielkie i misterne. Zobaczenie ich może być ciekawym doświadczeniem nie tylko dla religijnych osób, ale też dla tych, którzy lubią sztukę - jeśli interesuje Was walor artystyczny i chcecie im się przyjrzeć, to na pewno najlepszy moment, żeby to zrobić.

W Wielki Czwartek odbywają się rekonstrukcje Ostatniej Wieczerzy. Po mszy według tradycji maltańskie rodziny zbierają się i odwiedzają siedem kościołów zostawiając w nich świece i modląc się. Potem wracają do domu w ciemności, bez świec. Obrzęd nazywają “Siedmioma wizytami” (Seba’ visti).

Wielki Piątek to najsmutniejszy dzień Wielkiego Tygodnia. Wszystkie msze odbywają się na zewnątrz, nie można wejść do kościołów, a dzwony nie biją. W niektórych miejscowościach mieszkańcy przebierają się za postaci z Biblii. Tego dnia możecie trafić też na korowody* ze wspomnianymi rzeźbami przedstawiającymi Mękę Pańską. Najciekawsze są w Bormli, Zebbug i Zejtun. Miejscowe zespoły grają marsze żałobne, a wiele osób ubiera się w czerń.

W Niedzielę Wielkanocną odbywa się festa nazywana l-irxoxt (odrodzenie), która jest wesołą imprezą uliczną z tradycyjnym maltańskim zespołem (banda) i procesją ze statuą zmartwychwstałego Chrystusa, z którą honorowo wybrani członkowie społeczności… Biegną. Wszystko w obecności radosnego, klaszczącego i wiwatującego tłumu. Niestety, odpowiadając na Wasze pytania z góry - nie udało mi się ustalić, skąd wzięła się ta tradycja. Jeśli ktoś z Was wie, dajcie znać koniecznie! Najpiękniejsze niedzielne procesje znajdziecie w Birgu, Sanglei i Bormli (Cospicui).

Procesja w Niedzielę Wielkanocną

PS: Ostatnio słyszyszałam od paru niezależnych osób przyjeżdżających z Polski zwiedzać Maltę, że wybierają się do Sliemy pooglądać maltańskie balony. No tak - tam też są, ale największe wrażenie zrobiły na mnie te w Trójmieście, więc jakby mnie pytać, to wybrałabym się raczej do Bormli 🌈

Maltańska architektura w Bormli